Moje przygody z żeglarstwem i nie tylko

Christiansø – opis portu

(Opis powstał na podstawie cumowania w porcie dnia 2013.08.27)

Christianso jest niewielką wyspą, której zwiedzenie nie powinno zająć więcej niż cztery godziny.

1 - nabrzeże gościnne, 2 - biuro zarządcy portu, 3 - sanitariaty, 4 - pojemniki na śmieci, 5 - latarnia 3-sektorowa.

1 – nabrzeże gościnne, 2 – biuro zarządcy portu, 3 – sanitariaty, 4 – pojemniki na śmieci, 5 – latarnia 3-sektorowa.

Płynąc od zachodu do portu naprowadza nas nabieżnik o namiarze 108 stopni. usytuowany na południowym krańcu wyspy.

Christianso - nabieżniki

Christianso – nabieżniki

Nabieżnikiem płyniemy tak długo, aż zobaczymy prześwit pomiędzy wyspami. Wtedy możemy już kierować się w stronę wejścia portu. Płynąc w nocy ten moment będzie wyznaczać żółte światło latarni 3-sektorowej (5) o sektorze od 186 do 194 stopni. Tak samo należy postępować podczas płynięcia ze wschodu, czy południa. Przy wpływaniu do portu trzeba bardzo uważać, bo przed samym wejściem po prawej stronie znajdują się skałki, które widać na zdjęciu powyżej. Przy zachodnim wietrze łatwo jest na nich wylądować. Natomiast z lewej strony mamy ukrytą płyciznę. Dlatego płynąc od zachodu, nie powinniśmy za szybko kierować się do wejścia portu. Należy się uważnie trzymać znaków nawigacyjnych i oznaczeń na mapie.

Christianso - wejście do portu

Christianso – wejście do portu

Wejście do portu jest oznaczone poprzez pomalowanie główek falochronu białą farbą oraz po prawej stronie zieloną, a po lewej stronie czerwoną farbą.

Christianso niestety nie oferuje zbyt dużo miejsca do cumowania. W szczycie sezonu musi być tam bardzo tłoczno. Jeśli chcemy znaleźć wolne miejsce to dobrze jest być wcześnie, bo duża część jachtów odwiedza to miejsce w porze obiadowej, po czym ruszają w dalszą drogę. Na nabrzeżu (1) zmieści się 4-5 jachtów długości 10 m. Później już trzeba cumować burta w burtę.

Christianso - nabrzeże gościnne

Christianso – nabrzeże gościnne

Miejsce przed mostkiem jest zarezerwowane dla statku turystycznego, który co chwilę kursuje. I dobrze jest mu zostawić trochę miejsca do manewrowania. Niedługo po zacumowaniu zazwyczaj zjawia się zarządza portu i można się wszystkiego od niego dowiedzieć. Opłatę za postój możemy dokonać w automacie znajdującym się po północnej stronie biura zarządcy portu (2). Przy płaceniu mamy do wyboru, postój do 4 godzin lub całodobowy oraz dodatkowo z prysznicem, czy bez. Na biurze zarządcy portu (2)  jest też umieszczony plan całej wyspy z dokładnym opisem. Sanitariaty (3) znajdują się parę metrów za mostkiem.

Christianso - sanitariaty i biuro zarządcy portu

Christianso – sanitariaty i biuro zarządcy portu

Na zdjęciu powyżej po prawej stronie widać biuro zarządcy portu (2), a po lewej stronie sanitariaty (3). Pojemniki na śmieci (4) znajdują się zaraz przy nabrzeżu gościnnym.

Cena postoju do 4 godzin dla jachtu o długości 9 m to 10 DKK od osoby. Cena obejmuję cumowanie oraz dostęp do sanitariatów (bez pryszniców), czystej wody, prądu, śmietników.