Moje przygody z żeglarstwem i nie tylko

Svaneke – opis portu

(Opis powstał na podstawie cumowania w porcie dnia 2013.08.26)

Svaneke jest cichym i spokojnym miasteczkiem. Idealnym dla każdego, kto chce odpocząć od tego wszystkiego co uciążliwe w dużym mieście. Tutaj tak jakby czas płynie dużo wolniej. Przynajmniej już poza sezonem. Jachtów nocujących już dużo nie ma i na spokojnie powinniśmy znaleźć wolne miejsce.

1 - latarnia 3-sektorowa, 2 - nabrzeże z mooringami, 3 - biuro portu, 4 - sanitariaty, 5 - maszt informacyjny.

1 – latarnia 3-sektorowa, 2 – nabrzeże z mooringami, 3 – biuro portu, 4 – sanitariaty, 5 – maszt informacyjny.

Do portu wpływa się dosyć prosto, o ile trzymamy się wytycznych z locji. Ponieważ w koło portu znajduje się dużo wysepek skalnych, które czasami znajdują się pod wodą. Wpływając do portu najlepiej kierować się od strony Christianso. W nocy do portu kieruje nas światło latarni 3-sektorowej (1), gdzie trzymamy się w polu widzenia światła żółtego. Światło te znajduje się w sektorze od 208,5 do 222 stopni.

Svaneke - latarnia 3-sektorowa

Svaneke – latarnia 3-sektorowa

Płynąc od wschodu, czy południa należy zrobić duży łuk zanim zaczniemy się kierować na tę latarnię. Na latarnię płyniemy tak długo, aż nie znajdziemy się na wprost wejścia do portu. Są tu wystawione pławy, które bezpiecznie poprowadzą do portu. Wcześniej był nabieżnik, ale ostatnio nie rzucił mi się w oczy i nie był potrzebny dzięki pławom podejściowym.

Svaneke - wejscie do portu

Svaneke – wejście do portu

Jeśli na maszcie informacyjnym (5) palą się 3 czerwone światła lub jest wywieszona czarna kula, oznacza to, że port jest zamknięty i trzeba udać się do innego portu.

Svaneke - maszt inforacyjny

Svaneke – maszt inforacyjny

W porcie możemy zacumować za pomocą mooringów przy nabrzeżu oznaczonym jako 2 na mapie lub stanąć alongside przy pozostałych nabrzeżach. Opłatę za port można dokonać w automacie, który znajduje się w przedsionku biura portu (3). Po dokonaniu opłaty otrzymamy kod do sanitariatów (4) oraz dane potrzebne do połączenia się z siecią WiFi.

Svaneke - sanitariaty i biuro portu

Svaneke – sanitariaty i biuro portu

Jak ktoś jest pierwszy raz to można pomyśleć, że toalety są po lewej stronie tego budynku, bo są lepiej oznaczone. Są to chyba jakieś klubowe toalety. Dla żeglarzy sanitariaty znajdują się w lewych drzwiach budynku zamieszczonego na zdjęciu. Za drzwiami uzyskamy dostęp do WC, prysznica, pralki, suszarki i zlewozmywaka na naczynia. Również znajduje się tam świetlica, gdzie można znaleźć różne przewodniki lub odpocząć w ciepłym pomieszczeniu.

Jak widać na zdjęciu powyżej, pojemniki na śmieci oraz punkt czerpania wody znajdują się przed budynkiem. Natomiast gniazdka z prądem znajdują się w narożniku basenu, który znajduje się najbliżej masztu informacyjnego (5) oraz w narożniku po przeciwnej stronie, przy mooringach.

Cena jednej doby dla jachtu o długości 9 m to 140 DKK. Cena obejmuję cumowanie oraz dostęp do sanitariatów, czystej wody, prądu, śmietników, Wi-Fi.